Co zrobić z piłką wylatującą z boiska ?

Gry zespołowe to świetna rozrywka i sposób na uprawianie sportu, dlatego wiele osób wybiera właśnie te dyscypliny, aby aktywnie spędzać czas. Do najbardziej popularnych gier zespołowych można z pewnością zaliczyć:

– piłkę nożną,

– koszykówkę,

– siatkówkę,

– bejsbol,

– tenis ziemny.

To, co łączy wszystkie te dyscypliny to fakt, że do gry używana jest piłka, która nieraz potrafi płatać figle zawodnikom. Kto, choć raz biegał za bramkę po niecelnym strzale, czy wybiegał poza kort po nieudanym serwisie, ten wie o czym mowa. Niecelne i autowe piłki potrafią popsuć całą zabawę i zniechęcić do dalszej gry, dlatego na obiektach sportowych powstają konstrukcje zwane piłkołapami.

Ochrona i sposób na niesforną piłkę

Piłkołapy to nic innego jak siatki ochronne umieszczone na wspornikach, których głównym zadaniem jest wyłapywanie nietrafionych zagrań . Mogą one być różnej wysokości, szerokości oraz kształtu, wszystko zależy od tego, do jakiego sportu są przeznaczone i jaki obszar chcemy nimi zabezpieczyć. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego są wykonywane, to jest to zazwyczaj sznurek lub metal. Stosowane są do zabezpieczania części obszaru np. za bramkami, czy koszami lub otaczają cały obiekt sportowy. Istnieje możliwość także wykonania siatki ochronnej nad głowami sportowców, tak, że powstaje swego rodzaju kopuła siatkowa, dzięki której piłka nie ma szans z żadnej strony wydostać się poza obszar rozgrywanych zawodów.

Oprócz funkcji wyłapywania niecelnych piłek, znane i stosowane są także piłkołapy, których zadaniem jest ochrona okien i szyb przed rozbiciem spowodowanym uderzeniem piłki. Takie rozwiązania stosowane są najczęściej na salach gimnastycznych lub halach sportowych. Siatki ochronne często chronią także kibiców, którzy są bardzo ważnym elementem każdego wydarzenia sportowego. Mocno wybita piłka na trybuny, na przykład na stadionie bejsbolowym, może spowodować uszczerbek na zdrowi u trafionego nią kibica. Przy zastosowaniu piłkołapu do takiej sytuacji nigdy niedojdzie.

Podsumowując wśród najważniejszych funkcji piłkołapów można wymienić:

– wyłapywanie niecelnych piłek,

– ochrona szyb prze pęknięciem,

– ochrona kibiców przed uderzeniami.

Autor

  • Urodzony 1985 roku w Kaliszu. W liceum prowadził kółko plastyczne oraz współpracował jako fotograf z lokalną gazetą. Interesuje się jazdą na rowerze, oglądaniem anime i ligą hokejową. W wolnym czasie ludzi spędzać czas na łonie natury.

2 komentarze

Leave a Reply