Jak urządzić mieszkanie mając naprawdę mało pieniędzy ?

Kupno lub remont mieszkania to zawsze spore koszty. Dodatkowe wydatki związane z wystrojem wnętrza również mogą przyprawić nas o ból głowy. Jednak nie zawsze tak musi być. Czasami wystarczy nasza wyobraźnia, która pozwoli urządzić mieszkanie za niewielkie pieniądze.

Najważniejszy jest plan i pomysł

Na początku należy wziąć pod uwagę, jakie meble niezbędne nam są w konkretnym pomieszczeniu. Obecnie bardzo popularny jest minimalizm, który wyklucza zastawienie całego mieszkania meblami. Warto więc się zastanowić czy kolejna szafka lub kanapa są nam potrzebne. Jeśli nie to może nie trzeba wyrzucać mebla, tylko go odnowić. Czasami renowacja przedmiotu, który teraz wygląda jak nowy, pozwala na korzystanie z niego jeszcze przez długi czas.
W przypadku niewielkich mieszkań minimalizm odgrywa kluczową rolę , szczególnie dla tych, którzy cenią sobie przestrzeń.
Bardzo popularne staje się także wykorzystywanie nietypowych materiałów do wykonywania mebli, np. stół lub nawet łóżko z palet. Choć może się to wydawać dość nietypowe, to odpowiednio zrobione mogą być bardzo efektowne, a już na pewno oryginalne.

Dodatki

Jeśli mieszkanie ma być przytulne i ciepłe, to trzeba wybrać do niego odpowiednie dodatki. Czasami niewielki bibelot może sprawić, że pomieszczenie wygląda zupełnie inaczej.
Kilka dodatków, które sprawdzą się w każdym miejscu:

  • Ramki ze zdjęciami. Każdy ma takie zdjęcie, które powoduje uśmiech na twarzy. Dlaczego więc nie ustawić go na szafie, by móc na nie patrzeć codziennie? Dodatkowo zdjęcia widoczne na pierwszy rzut oka nadają mieszkaniu rodzinnego charakteru.
  • Rośliny. Od dawna wiadomo, że zielony jest kolorem nadziei i przyjaźni. Warto postawić kilka kwiatów na oknie, które dodatkowo mogą nas relaksować i działać uspokajająco.
  • Książki. Nawet jeśli ktoś nie lubi czytać, to w domowej biblioteczce powinny znaleźć się niektóre tytuły. Ustawione rzędem na półce na pewno będą się ciekawie prezentować i pozwolą zagospodarować puste miejsce.
  • Figurki. Słonik na szczęście albo pamiątka z podróży na pewno nada pomieszczeniu niecodziennego charakteru.

Przy planowaniu dodatków do mieszkania nie należy przesadzać z ich ilością. Po kilka sztuk ozdób w zupełności wystarczy.

Odpowiedni kolor ścian i oświetlenie

Oprócz mebli w pomieszczeniu ważna jest farba, którą pomalowane zostaną ściany. Lepiej stawiać na jasne kolory, ponieważ dzięki nim pokój wydaje się większy i jaśniejszy. Do łask wracają również tapety.
Jeśli chodzi o światło, to można pomyśleć o kilku lampach, poza sufitową. Cały czas modne są lampy stojące, przy których można wieczorem się zrelaksować i odpocząć.
Można również całkowicie zrezygnować z firan lub postawić na znacznie krótsze, dzięki temu światło słoneczne łatwiej dotrze do pomieszczenia. 

Na urządzenie mieszkania za niewielkie pieniądze jest sporo możliwości. Najważniejszy jest jednak efekt, który ma odpowiadać domownikom. Nie zawsze potrzeba ogromu mebli, czy sprzętów by w pomieszczeniu miło spędzało się czas.

Autor

  • Urodzony 1985 roku w Kaliszu. W liceum prowadził kółko plastyczne oraz współpracował jako fotograf z lokalną gazetą. Interesuje się jazdą na rowerze, oglądaniem anime i ligą hokejową. W wolnym czasie ludzi spędzać czas na łonie natury.

2 komentarze

Leave a Reply