Są rożne sytuacje w życiu, które wymagają zaciągnięcia mniejszych lub większych kredytów. Czy to chcemy zmienić auto na nowsze, ponieważ stare już odmawia nam posłuszeństwa, czy też wykonujemy remont domu lub mieszkania i zaczyna nam brakować środków finansowych. Są również okoliczności, których absolutnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jest to choroba nasza albo najbliższego członka rodzina. Jak wiadomo chorować można za darmo, ale do leczenia są potrzebne fundusze i to często niemałe. Istnieje jeszcze sporo pozycji kiedy się zadłużamy, na przykład aby wyedukować własne dzieci.
Jeśli posiadamy stabilną pracę i wysokie dochody, które pozwalają nam dług spłacać regularnie nie ma w tym nic złego. Inaczej sprawa ma się w przypadku, gdy wysokości rat z poszczególnych banków zaczynają przekraczać nasze możliwości finansowe. Znaczną część pensji przekazujemy do banku , a miesiąc jest długi, trzeba jeszcze żyć, zakupić jedzenie, ubranie i zapłacić rachunki. Co zrobić w tej sytuacji, jeśli wpadliśmy w tak zwaną spiralę zadłużenia z której nie możemy za bardzo się wyplątać. Jest szereg banków, a także instytucji pozabankowych, które w takim stanie rzeczy wychodzą z ofertą kredytu konsolidacyjnego. Na czym on polega i jakie są jego zalety. A więc:
- płacimy jedną ratę w jednym banku,
- jest ona w mniejszej wysokości niż suma rat płaconych wcześniej.
Są to główne zalety kredytu konsolidacyjnego, jeden bank i jedna mniejsza rata, dzięki czemu w naszym portfelu zostaje więcej gotówki.
Gdzie zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?
Jak już to było wspomniane powyżej z ofertą takiego rozwiązania wychodzą tradycyjne instytucje finansowe oraz firmy pożyczkowe nie działające w strukturach bankowych i oferujące kredyty na trochę odmiennych zasadach. Jeśli posiadamy stabilną pracę i comiesięczną pensję, a to wszystko możemy udokumentować stosownym zaświadczeniem udajemy się do banku i wnioskujemy o kredyt konsolidacyjny. Tam zostanie przeanalizowana naszą zdolność kredytowa oraz historia poprzednich wierzytelności w Biurze Informacji Kredytowej i jeśli będzie wszystko w porządku to otrzymamy gotówkę, dzięki której spłacimy zadłużenie w innych bankach.
Inaczej sytuacja ma się w przypadku, gdy nie mamy czasu ani możliwości załatwiać stosownych zaświadczeń, a również chcemy skorzystać z oferty kredytu konsolidacyjnego. Możemy wtedy zwrócić się do parabanku i tam złożyć wniosek o przyznanie wierzytelności. Jest kilka zalet tego rozwiązania, a mianowicie;
- formalności uproszczone do niezbędnego minimum,
- brak sprawdzania zdolności kredytowej,
- brak sprawdzania historii naszych zadłużeń w BIK-u
To są zalety, natomiast wadą jest to że koszty takiego kredyty są zdecydowanie wyższe niż w tradycyjnej placówce finansowej jaką jest bank.
Mam problemy z kredytami. Zaciągnąłem ich sporo w ostatnim czasie i teraz mam problem ze spłatą. Ktoś kiedyś doradził mi kredyt konsolidacyjny. Czy to się opłaca?
Niestety w moim przypadku nie wszystko udało się skonsolidować. Co prawda mam teraz pewną wygodę ze spłatą, ale z pozostałymi zobowiązaniami musiałem radzić sobie osobno. Ale i tak się opłaciło.